Co jsou brýle?

Brýle jsou pomůckou pro korekci vidění, případně pro ochranu zraku. Skládají se z brýlových obrub a brýlových čoček.
Brýlové obruby dělíme podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, na kovové (ocel, titan, karbon) nebo plastové (převážně směs acetátu). Obruby dále dělíme podle upevnění brýlových čoček na:

 

  • celoobruby – brýlová čočka je uchycena v rámu pomocí fasetového žlábku,
  • poloobruby – brýlová čočka je uchycena pomocí silonového vlasce, který je v čočce fixován ve vyfrézované drážce,
  • bezobrubové, tzv. patentní obruby – v těchto jsou brýlové čočky uchyceny pomocí šroubků, popř. nýtků se silikonovými hmoždinkami.

Brýlová obruba se skládá z brýlového středu s očnicemi a nosníkem a ze stranic. Brýlový střed bývá opatřen anatomickým nosníkem (zejména plastové obruby) nebo plastovými sedýlky (kovové obruby). Očnice bývají kovové, plastové nebo kombinované. Stranice mohou být opatřené plastovými koncovkami a zahnuté za ušní boltce, jejichž tvar kopírují, anebo rovné (zejména u sportovních brýlových obrub), které sahají podél uší až na temeno hlavy. Jejich výhodou je, že lépe sedí, nemají tendenci klouzat z nosu a lépe se nasazují pod sportovní přilby.

Jaké rozeznáváme typy brýlí a k čemu slouží?

Brýle rozlišujeme podle užití na dioptrické, sluneční, sportovní, ochranné a pro image, přičemž všechny způsoby použití lze mezi sebou vzájemně kombinovat. Zvláštní kategorií jsou pak brýle speciální. Dioptrické brýle slouží především ke korekci zrakové vady ( krátkozrakosti, dalekozrakosti, příp. astigmatismu ), popřípadě ke korekci presbyopie ( projev přirozené degenerace oční čočky vlivem věku ). Velikost korekce se vyjadřuje prostřednictvím optické mohutnosti v dioptriích. V současnosti jsou dioptrické brýle nejpoužívanější korekční pomůckou, která má vliv na zlepšení vidění.
Moderní dioptrické brýle však slouží nejen ke korekci očních vad, ale v současné době je vnímáme také jako nepřehlédnutelný módní doplněk. Jako takový představují významnou součást Vaší image, proto jejich výběru věnujte opravdovou pozornost. Správným nebo nesprávným výběrem dioptrických brýlí můžete do značné míry ovlivnit Vaše vystupování, a to jak pozitivně, tak i negativně.
Sluneční brýle slouží primárně jako ochrana zraku před škodlivým ultrafialovým zářením, avšak stejně jako dioptrické brýle jsou v dnešní době významným módním doplňkem. Kvalitní sluneční brýle splňují české i evropské směrnice (včetně UV400) pro běžné nošení a 100% chrání Váš zrak. Čočky slunečních brýlí mohou být upraveny také jako dioptrické.

Jak správně vybrat brýle?

Brýle vždy kupujte u specialistů (očních optiků) v kamenném obchodě, kde máte možnost je vyzkoušet. Brýle mají být nejen hezké na pohled, ale také v souladu s Vaším tvarem obličeje a v ideálním případě podtrhovat Váš typ osobnosti.
Brýle je třeba před nákupem vždy pečlivě vyzkoušet, zda sedí na správných bodech za ušima, zda nekloužou z nosu anebo netlačí. Brýle si při výběru nechte třeba i 10 minut nasazené, abyste zjistili, zda se v nich cítíte pohodlně. Protože každé brýle jsou v podstatě polotovar, který se musí nejprve přizpůsobit Vaší lebce, oční optik je dokonale anatomicky přizpůsobí Vám na míru. Špatně zvolené nebo anatomicky neupravené brýle padají z nosu, tlačí (způsobují až velmi bolestivé otlaky) a nedokáží plnit správně svoje funkce, zejména optické a ochranné.
Brýle vždy volte pro daný účel – jedny brýle jsou málo. Stejně jako se odlišně obléknete do divadla, do zaměstnání anebo na práci na zahradě, je vhodné pro tyto činnosti volit i různý typ brýlí.
Chcete-li brýle např. pod motocyklovou nebo lyžařskou helmu, vezměte ji k nákupu do optiky s sebou a zkuste si brýle nasadit pod přilbu. Nesmí se těžko vsouvat, nesmí tlačit za ušními boltci a neměly by se mlžit (toto většinou hned nepoznáme). Existují však brýlové čočky a čistící přípravky, které mají tzv. antifog (protizamlžovací) funkci.